ריקוד - פורטל ריקודים , בתי ספר לריקוד ,רקדנים, רקדניות, סלסה, מחול, פלמנקו, קפואירה, ריקודים סלוניים,נולד לרקוד

בניית כוריאוגרפיה

הרקדנית היא אינה רק הכלי של המוסיקה כאשר היא רוקדת , אלא המנצחת של התזמורת כולה.לצלילים של אותה מוסיקה בדיוק ירקדו רקדניות רבות, אך לכל אחת פרשנות שונה.כאן בדיוק הוא המקום של היצירה: ההבדל בין ריקוד לריקוד או בין יוצר ליוצר. כיצד אנחנו מתרגמים את המוסיקה לגופנו ומה אנחנו בוחרים לעשות בה.
 
כתבות נוספות
האם רקדנית טובה יכולה להיות מורה טובה ?
עצות למורה המתחילה מה ללמד בשיעורים הראשונים !
ריקוד של עם, פולקלור
ריקוד רצפה / מאמר פרפורמים
כתבות נוספות
טיפים לרקדנית, כיצד לשווק את עצמך כרקדנית?
אום כולתום שרה את הדת
גרעין הריקוד
השילוש הקדוש
סלסה סלסה- מה זה עושה לנו?
השפעת הסלסה על הרקדן....
האינטראקציות בזירת הריקודים
ההצגה בריקוד
אינטראקציה בין המינים
קסם הסלסה...
מועדוני הסלסה- מה באמת קורה שם....?
הגמר הגדול של מלך הברייקדאנס
חגיגת נשיות מתוקנת - במחול המזרחי
קפואירה על קצה המזלג
היסטוריה של קפוארה
מידע כללי על הקפואירה
כלי הנגינה המסורתיים של קפואירה
תיעוד תולדות הבלט האפריקאי
עקרונות בבלט האפריקאי
מבנה הבלט האפריקאי-מקצבים וריקוד
כל אחד צריך ''מאהב''
ריקודים סלוניים - רקע כללי
מור בר – מנהלת תחום היפ הופ
ההיפ הופ – הרבה יותר מריקוד...
למה לרקוד היפ הופ?
ארתור מאריי מרקידים את תלמידי כיתות ה'
איך נוצר ריקוד היפ הופ מקצועי?
מבוא לריקוד יווני
מוסיקה יוונית
סוף השמנה במחשבה תחילה ומעשים
תחרות עיר הברייקדאנס לשנת 2006
על קפוארה הכל כולל הכל
יש מחול בבית ספר
הספירה בריקוד
"לרקוד", קומדיית הפשע הרומנטית של הקיץ
ניו יורק סטייל - כתבה מסכמת
מופע הבריייקדאנס התיאטרלי "רוקדים ברחוב"
על כף המאזניים
ריקודי מחזות זמר
הופעה של בנות דנסינג בגרמניה
ריקודים סלוניים - מה יוצא לי מזה?...הרבה!
התפתחות ריקודי בטן
מי מפחד מ-ADHd
נולד לרקוד 2 - האודישן של נולד לרקוד
תוכנית הרזייה משולבת ריקודים סלוניים
רקדנים סמויים כבר הזמנתם...
צורות גיאומטריות בריקודי בטן
רוקדים כל הדרך לחופה
ברייקדאנס
סלסה, על-מה ולמה ?
מדבר בארה"ב
הריקוד האירי – משדות אירלנד ועד ברודווי
כתבות נוספות

הבסיס:

בניית משפט תנועתי. מה זה אומר? בדיוק כמו משפט רגיל בספר שאנחנו קוראים. למשפט ישהתחלהאמצע וסיום, סימני קריאה ופיסוק!בוחרים מספר תנועות מרכזיות. לצורך דוגמא נשתמש ב: שמיניה, עיגול גדול וגמל.

בין תנועה לתנועה מרכזית מרווחים באמצעות צעדים במרחב או תנועה שמקשרת ביניהם.

צעדי הקישור בין תנועה מרכזית למשניה, יכולים להיות הליכה אחורה או הליכה קדימה,הליכה לצד עם רגל בהצלבה, סיבוב ועוד.

אפשר ואף רצוי שהמשפט יהיה בעל אופי מתפתח. אם הוא אינו כזה, בהמשך אלמד אתכם כיצד לעשות זאת. בדיוק כמו שמשלבים צעדים, יש לשלב גם מימיקיות והבעות כחלק מהמשפט. את המימקות יש להתאים למוסיקה, במיוחד אם בחרתם מוסיקה עם מילים. לעניין המימיקות והבעות פנים אייחס פרק בנפרד. עם הבסיס הזה, כשמשפט התנועתי מוכן, אפשר לעבור הלאה לבניית הכוריאוגרפיה כולה.

אציג מספר אפשרויות להמשכה. ניתן לבחור ביניהם אין צורך להשתמש בכולן.

1. כיוונים שונים- שינוי חזיתות.

לקחת חלק מהמשפט התנועתי ולבצע אותו שוב במספר כיוונים. לדוגמא: צעד שעשינו לשמאל, לעשות אותו שוב גם לימין. או הליכה קדימה, בבית הבא של השיר יכולה להיות הליכה אחורה. שינוי כיוון, שינוי חזיתות.

2. מוטיב חוזר. במיוחד עם המוסיקה שבחרתם יש לה פזמון חוזר, או דגש של דרבוקהמשמעותי.אפשר ואף רצוי לחזור על התנועה הזו שוב או לחזור על הפזמון כפי שהיה בהתחלה. זה יוצר קשר עם הקהל ומיידד אותו עם הריקוד שאתם רוקדים.

3. רברס : אחורה. יש אפשרות לקחת את כל המשפט ולבצע אותו מהסוף להתחלה.

4. רברס של תנועה: בדיוק כמו בסעיף 3, רק שהפעם עושים את זה לתנועה אחת בלבד.

 

5. גבהים. ניתן לבצע אחת התנועות של המשפט בגבהים שונים. לדוגמא: גמל, פעם נמוך ופעם גבוה. או עבודה על הרצפה, ולחילופין ריקוד על קצות האצבעות.

 

6. מהירות תנועה. חלק מהמשפט או תנועה מתוכו לבצעבמהירות שונה. או באופן מודגש ומקוטע כמו בסולו תופים. בדרך כלל סיומות של שירים מקבלות סוף מהיר.

בקיצור להפוך את המשפט בצורה שיכיל מהירויות שונות של תנועה.

7. דינמיקה: ליצור שינוי בדינמיקה של התנועה. זאת אומרת לשנות את האיכות של התנועה. מכבד לקל, מעגול לחד, תנופה או התנגדות.

8. שינוי: לשנות את האיבר שמבצע את התנועה. לדוגמא: במשפט לקחנו כתף אחורה, במשפט הבא אפשר להשתמש ברגל שתעשה חצי שמינייה אחורה . שזו בעצם שכפול של התנועה רק שאיבר אחר מבצע אותה.

 

9. סדר חדש. אפשר לייצר בתוך המשפטים הבאים של הכוריאורפיה סדר חדש. תנועה שסיימנו בה את המשפט תהיה באמצע, תנועה שהתחלנו איתה תעבור לסוף וכן הלאה...

 

10. שכפול. לקחת חלק מהמשפט ולחזור עליו מספר פעמים.

 

11. העצמה: בעיקר אם משכפלים תנועות להגביר את עוצמתם בפעם לפעם. יותר איטנסיביות ויותר מהירות.

 

12. מאיבר בודד לזוג איברים. תנועה שהתבצע באיבר אחד, לדוגמא ביד ניתן לבצע אותה באגן וביד.

 

13. מקטן לגדול ולהיפך. להפוך תנועה קטנה לגדולה, ותנועה לגדולה. שמינייה במסגרת הגוף, ושמינייה יוצאת ממסגרת הגוף. עיגול מכונת כביסה ועיגול מסביב לעולם.

 

14. השהייה. השהייה לבניית מתח של הצופה. לא כל הזמן חייבים להתנועעולהתרוצץ בריקוד לאורך ולרוחב. אפשר ורצוי לעשות פסקי זמן מכוונים בהם מתרכזים בתנועה אחת בלבד מלווה בהבעה או במבט. לדוגמא הפניית המבט אל כף היד שעושה תנועה מינימלית.

15. מעט זה יותר -יש משפט במחול שאומר "לפעמים, מעט זה יותר". אסביר: קיים אצלנו הצורך התמידי הזה להראות שהנה אנחנו מסתובבים, עושים שמינייה, לאורך ולרוחב, מצד ימין מצד שמאל, סלאלומים (בכוונה אני מגזימה, אבל זה קיים אצל רקדניות רבות). מרוב תנועות העין של הצופה מתעייפת. במקום לעשות עשר תנועות, קחו תנועה אחת והעצימו אותה. בסדנא האחרונה שהעברתי, נגשה אלי אחת המשתתפות וביקשה לחלוק איתי את חווית הסדנא שלה שאפשרה לה להתמקד בתנועה ולשנות את האיכויות שלה. היא סיפרה כי במקום בו היא לומדת "מרוב תנועות לא רואים את היער". מצאתםתנועה שהיא יפה ואף נכונה לכם לגוף (יש תנועות שעדיף לא לעשות אם הן לא יושבות טוב) לכו על זה. לבצע אותה תנועה בקטן ולהגדיל אותה לדוגמא.

16. בחרו תנועות שהן נכונות לכם – יכול להיות שראיתם תנועה מדהימה בוידאו על הרקדנית פיפי עבדו. כרגע, אתם עובדים עליה. עדיין היא לא מונחת טוב על גופכם או יותר נכון על האופן בה אתם מבצעים אותה. יהיה מספיק זמן, אינשאללה, בעתיד לבצע אותה בכוריאוגרפיות אחרות. לכו עם מה שקיים ושפרו אותו. תנועה שאתם לא בקיאים בה והיא לא זורמת אצלכם ניכרת בעין הצופה. אתם באמת לא מרגישים בה נוח ויכול להיות שתשדרו תחושה של חוסר בטחון או הססנות.

 

17. ניקיון – הכוונה היא לא לצאת לספונג'ה, אלא לדאוג שהתנועות יהיו ברורות ומובנות. יצאתם לסולו? בניתם לכם כוריאוגרפיה שאתם רוצים להופיע איתה? זה אומר שיש לכם מה להגיד, תאמרו את זה. בבטחון, בעוצמה ובכוונה. דבר זה הוא נס בפני עצמו במטרה לתגבר נוכחות בימתית. לנקיון יש עוד נושא והוא לא לערבב יותר מדי דברים בתנועה אחת. במיוחד רצוי לשמור על זה שרוקדים סולו תופים. אל תבלבלו את עין הצופה, שוב או תעמיסו עליו.

כן לעשות תנועות מורכבות ומעניינות, אבל אם אתם עושים שימי אין טעם לשחק עם תנועות ידיים בהגזמה ברמה שתפריע לשימי (הרעדות). אפשר להשתמש בידיים כמסגרת לשימי, או כמעבר מצד לצד. תנועות ידיים מסולסלות ("ניגוב חומוס" כפי שנקרא בעגה המקצועית....) מפריעות לנקיון התנועה. לדוגמא איך לשלב ידיים תוך כדי שימי אתם יכולים לצפות בקטע וידאו אצלי באתר, מתוך ההופעה בכוכב המזרח).

18. עשית משהו קשה או מורכב? זה ייראה למרחוק. שלבו בכוריאוגרפיה תנועה או שילוב של מספר תנועות שישאיר פה פתוח וישאלו אותכם איך עשיתם את זה אחר כך (מזכירה: לא במחיר של חוסר דיוק).

 

19. נשימה – תנועות ומשפטי תנועה נראים אחרת לגמרי אם מוסיפים להם את המימד של הנשימה.

לצורך המחשה רקדו את אותו משפט פעם עם הפה קפוץ או סגור, ופעם אחרת כאשר אתם נושמים (זה לא אומר לרקוד עם פה פתוח, לא אסתטי) אלא כאשר אתם מרימים את הגוף לקחת נשימה ולשחרר בדגש למשל. תנועת הערבסק עם העלייה על קצות האצבעות היא דוגמא נהדרת. צועדים באלכסון שלושצעדים וברביעי בו אנחנו עולים על קצות האצבעותעם הטוויסט אנחנו לוקחים את הנשימה. זה עוזר לעלייה על קצות האצבעות, ויוצר סימני פיסוק במשפט!

20. איכויות של תנועה. בפרק הקודם הסברתי, וכאן אני מעוניינת להוסיף מספר דברים.

אפשר לבצע תנועה שהיא מכונסת, ואותה תנועה באופן מתפרץ. או איכות דומה לה: תנועה נשית של רכות, מול תנועה חזקה וכבדה יותר – גברית. זהירות: צריך לשלב אותם נכון.

האיפיון הזה מאוד בולט בריקוד שלנו. כל המאווהלים למיניהם, לרוב דורשים מהרוקד להכנס פנימה. יש לרקוד ולגוון בפרקי זמן מסויימים כאילו אתה רוקד לעצמך ואין שם קהל בכלל. זו אינה אנרגיה הפורצת החוצה אל הקהל בניסיון לשלהב אותו, אך הקהל נשארנשאר משולהב ובעניין גם כאשר הרוקד רוקד לכאורה לעצמו.

כל זאת לעומת אנרגיה מתפרצת בסולו תופים, או בריקוד קלאסי בו הרקדנית שוטפת את הבמה עם צעיף והאנרגיה יסודה אוויר. או לעומת ריקוד בלאדי או סעידי האדמתיים והכבדים יותר.

שילוב מוסיקה בכוריאוגרפיה

במחול המזרחי, לרוב המוסיקה שאנו בוחרים היא זו שתכתיב את סגנון הריקוד. קלאסי, באלאדי, סעידי, וכיוצ"ב. מתוך זה אני יוצאת לשלב הבא להתייחסות למוסיקה עם מילים ולמוסיקה אינסטרומטלית.

מוסיקה ללא מלים

    1. התייחסות לכלים המנגנים והתאמה של תנועות אליהן: ישנם מספר כללים המוסכמים בעל פהאיזה תנועות רוקדים כאשר כלי מסוים מתנגן ברקע.

לדוגמא: חליל לתנועות ידיים, אקורדיון (בדר"כ בקטעי באלאדי) תנועות אגן גדולות,

דרבוקה וכלי הקשה דגשים של הגוף ושימי, קנון שימי.

מי מבינכם מכיר את הקלטת וידאו של נגאווה פואד? בקלטת היא רוקדת עם להקה ומדיגמה את סוג התנועות המתאימות לכל כלי נגינה.

    1. כניסת הריקוד – נקודת ההתחלה של הריקוד חשובה מאוד ובעיקר היא נקודת פתיחה לנוכחות בימתית.האם הקטע המוסיקלי יהיה הקדמה לריקוד שלך? האם להכנס מייד בפתיחה או להכנס אחרי מספר דקות? מנגינות רבות, לרוב קלאסיות פותחות ב"תרועת חצוצרות" כך אני קוראת לזה ומודיעות שמשהו חדש עומד להכנס כרגע לרחבת הריקוד. מנגינה כזו יכולה לעשות שירות טוב בפתיחה של הופעה. ישנם רקדנים שאף הגדילו לעשות,וכחלק מהעריכה המוסיקלית של הופעתם ישנה כריזה מילולית של מספר שניות המכריזה על בואם לבמה.

כניסה עם תחילת המוסיקה בדרך כלל מתאפיינת ככניסה מיסתורית משהו, מלווה בצעיף, שאחר כך מתגלים ממנו.

    1. אמצע הריקוד: אתנחתאות בריקוד. זה שאנחנו על הבמה או במרכז עכשיו, זה לא אומר שצריך כל הזמן לתת את הכל בפול טורבו. אפשר שכן, אבל בתנאי שזו בחירה מודעת. ניתן לגוון ופתאום לשלוח את כל הפוקוס לכף היד שעושה תנועה מינימלית. דבר זה יוצר סקרנות וצפייה לקראת הבאות בתנאי שבאמת זה נעשה מכל הלב, ובכוונה אמיתית. בקיצור, לא חייבים למלא את המוסיקה כל הזמן או להיות במרדף מתמשך אחרי המוסיקה.

ולדוגמא,זה אחד הדברים שאני אוהבת אצל הרקדנית דינה. המוסיקה יכולה להשתולל והיא יכולה לבחור לעשות רק תק אחד עם האגן או מכונת כביסה.

נסו ותראו.

יש לזכור אנחנו אחד הכלים של המוסיקה כאשר אנחנו רוקדים,אך גם המנצחים של המוסיקה כולה. רובנו ככולנו רוקדים את המוסיקה, אולם כאן בדיוק הוא המקום של היצירה וההבדל בין ריקוד לריקוד. או בין יוצר ליוצר. כיצד אנחנו מתרגמים את המוסיקה לגופנו ומה אנחנו בוחרים לעשות בה.

    1. אפ ביט, ודאון ביט:דגש בעלייה או דגש בקצב הירידה. במוסיקה בכללה לא רק במזרחית, ישנו דאון ביט ואפ ביט. בבלט קלאסי למשל הרקדניות באפ ביט יכולות להניף רגל או לעלות על קצות האצבעות לפירואט. מונחים אלה השתרשו היטב גם בריקוד שלנו ושוב שימו לב לרקדניות הדור החדש, כמו דינה, שבאפ ביט מבצעות סיבוב או הרמה של הגוף למעלה. בדגשים כמו בסולו תופים אפשר לשחק עם המקצבים ולהשתנות בין האפ לדאון ביט. אפשר גם לבחור להדגיש אחד על חשבון האחר. זה יוצר משחק מעניין ומרתק בכוריאוגרפיה. בדרך זו ובריקוד שלנו במיוחד ניתן ואף רצוי לשנות במוסכמות בכך שאנו עולים בדגש בדאון ביט.

מוסיקה עם מילים וכיצד לחבר לה מימיקה

מוסיקה עם מילים, היא מוסיקה עם תוכן ובתור שכזו היא דורשת מימיקה. אותו דבר אפשר לומר על יצירות מוסיקליות מפורסמות מאוד ללא מילים שתוכנם מובן מאליו, כמו אינת עומרי.

מספר המלצות:

1.לתרגם את השיר. לדעת מה תוכנו ומה מובנו. זה פאדיחה גדולה להגיע לחפלה של דוברי השפה באירוע משמח כמו חתונה, ולרקוד שיר של פרידה.

2.במידת האפשר והבטחון ללמוד לפחות לשיר את הפזמון בעל פה. דבר זה מראה לקהל שצופה בך שאתה מיודד עם השיר, מחובר איתו ויודע על מה אתה מדבר.

המימיקה מתאפשרת הודות לידיעה זו. עם כל זה, צריך לזכור שבאנו לרקוד ולא באנו לשיר. מימיקה או מחוות לאורך כל המוסיקה, לא מפצה על דלות בתנועות.

3.מחוות לא מילוליות. בתרבות של כל עם, שלנו, של המצריים של התורכים או הצוענים ישנם תנועות שהשתרשו בריקוד מתוך השפה היומיומית. להשתמש בהם אך לדעת באמת מה הן אומרות. זכור לי שחזרתי מסדנא, בה למדתי תנועת מימיקה, מרוצה ומבסוטה הראיתי את התנועה הזו לידידמוסלמי, וכולו החוויר, קפא על מקומו ואמר לי שלא תעשי את התנועה הזו יותר, את זה עושים כמישהוא מת. אז דיר באלאק , לבדוק אלף פעם.

4.ברוב השירים, שכמעט כולם האהבה היא נושא מרכזי, תוכלו למצוא את המילים: אלבי (הלב שלי), חוב (אהבה), זמאן (זמן, בערבית ובתורכית) ולכולם אפשר לאמץ תנועה שמתארת במימיקה את המילה. למשל הנחת יד או תנועה לכיוון הצלעות בצד שמאל של הגוף מתחת לחזה (לא נוגעים בחזה, ברוך, ובטח הרקדנית לא תשמש דוגמא..)

אל זמאן( זמן)במשמעות נכונה אפשר להתייחס במימקה ולסמן את התנועה של "רק רגע" בהקשר מתאים. שימו לב שעמים שונים גם מפרשים תנועות מימיקה בצורה אחרת. לדוגמא: "רק רגע"במדינות ערביות ובישראל, המחווה היא של כף יד המושטת קדימה(כל האצבעות נאספות יחד)מתפרשת בתוריכה לא במובן הזה, כי אםבמובן של "צוק גוזל" cok guzel הווה אומר דבר יפה. את זה למדתי על בשרי כאשר אמרתי לשליח של המכולת חכה רגע, והלה חשב שאני מנסה להתחיל איתו.

קצת מושגים מילוליים לסיום....

בשירה המזרחית מילים רבות חוזרות על עצמן.רובנו, לא בקיאים במסתרי השפה הערבית או התורכית.וככל שנלמד, עדיין ישנם ביטויים מושרשים שזר לא יבין זאת. בואו נבין יחדביטויים ומילים בערבית על מנת להבין את הקשרםלריקוד.

Albi – הלב שלי – אלבי

Hubb - אהבה - חוב

Habibi – אהובי- חביבי

Nur – אור- נור

Balad- עיר- בלאד

Bint el balad – בת העיר או הכפר – בנ אל בלאד

Amar – ירח- עמר

Gamil – יפה - גמיל

Hilwa – מתוקה- חילוואה

-hudni – קח אות- חודני

Layali- לילותיי - ליאלי

Ein – עין- עין

Aktar – גדול מ...- אכתר

Inta – אתה- אנת

Inti- את - אינתי

Omri- חיי – עומרי

רוצים ללמוד עוד על הכותבת GUL מנהלת תחום ריקודי בטן  - לחצו כאןתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.

 


בניית אתרים , מתווך , חברת הובלות Cargo MS , קורס נדל"ן ,תוכנת הנהלת חשבונות מנג'ר , שי לעץ גיזום עצים , צלילה חופשיתארז מנעולים תל אביבהמלצות פורטל ריקוד , תריסי נירשני יעקובי מעצבת תכשיטים , תקליטן , קורס סקיפרים במועדון יאכטות BlueWave ,  הפרעות אכילה ,רונן ברק עורך דין תאונות דרכים , עורך דין מסחריהרכב בוסה טריו , Matinee Cosmetics